Breaking News
 |  | 

Diety

Dieta o niskim indeksie glikemicznym: Jak regulować poziom cukru we krwi i zwiększać uczucie sytości

img-responsive

Dieta o niskim indeksie glikemicznym:
Jak regulować poziom cukru we krwi i zwiększać uczucie sytości

W ostatnim czasie popularne stały się diety o niskim indeksie glikemicznym. Co to właściwie oznacza i jakie korzyści niesie ze sobą taki sposób odżywiania?

Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, który określa, jak szybko po spożyciu danego produktu wzrasta poziom glukozy we krwi. Produkty o wysokim IG, takie jak np. węglowodany prostych, powodują szybkie wzrosty poziomu cukru, a tym samym zwiększoną produkcję insuliny. W wyniku tego po okresie czasu poziom glukozy spada, a organizm ponownie odczuwa głód.

Z kolei produkty o niskim IG charakteryzują się wolniejszym i bardziej równomiernym wzrostem poziomu cukru we krwi, co znacznie korzystniej wpływa na organizm.

Jakie korzyści niesie ze sobą dieta o niskim IG?

  1. Regularny poziom cukru we krwi

Dzięki spożywaniu produktów o niskim IG unikasz gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. W ten sposób organizm nie musi produkować dużych ilości insuliny, co wpłynie korzystnie na Twój metabolizm.

  1. Większe uczucie sytości

Skonsumowanie produktów o niskim IG wprowadza do organizmu wolno przyswajalne węglowodany, dzięki czemu uczucie sytości utrzymuje się dłużej.

  1. Poprawa trawienia

Produkty o niskim IG zawierają więcej błonnika, który poprawia trawienie. Twój organizm będzie miał więcej czasu na trawienie pokarmów, co oznacza, że substancje odżywcze zostaną lepiej przyswojone.

  1. Pomoc w walce z otyłością i cukrzycą

Dieta o niskim IG znajduje zastosowanie u osób z cukrzycą lub skłonnościami do nadwagi, ponieważ zapobiega szybkiemu wzrostowi poziom cukru i insuliny we krwi.

Jakie produkty spożywać?

Do produktów o niskim IG należą między innymi pełnoziarnisty chleb, brązowy ryż, warzywa, owoce, orzechy oraz nabiał. Dozwolone są także niektóre rodzaje mięs i ryb.

Warto zwrócić uwagę na swoją dietę i zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe. Wprowadzenie do swojego jadłospisu produktów o niskim IG to dobry krok w kierunku zdrowego stylu życia.

dieta-o-niskim-indeksie-glikemicznym-jak-regulowac-poziom-cukru-we-krwi-i-zwiekszac-uczucie-sytosci

ABOUT THE AUTHOR