Breaking News
 |  | 

Diety

Dieta Mediterranean: Kuchnia śródziemnomorska dla zdrowia i dobrej kondycji

img-responsive

Dieta Mediterranean: Kuchnia śródziemnomorska dla zdrowia i dobrej kondycji

Początek popularności diety Mediterranean:

Dieta Mediterranean, nazywana także kuchnią śródziemnomorską, stała się ostatnio coraz bardziej popularna wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia. Jednakże, jej początki sięgają lat 60-tych, kiedy to Amerykanin Ancel Keys zaczął badać, dlaczego mieszkańcy greckiej wyspy Kreta oraz innych okolic Morza Śródziemnego, cieszą się wyjątkowo dobrą kondycją i rzadko zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Podstawowe zasady:

Dieta Mediterranean ma na celu wprowadzenie do codziennej diety jak najwięcej warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb, nasion, orzechów oraz oliwy z oliwek. Produktami, które należy ograniczyć jest przetworzona żywność, czerwone mięsa oraz tłuszcze nasycone. Podstawowe zasady diety Mediterranean to właśnie stosowanie dostępnych na co dzień, lokalnych, sezonowych produktów oraz świeże potrawy, które są przygotowywane bez dodatku konserwantów i innych sztucznych dodatków.

Korzyści dla zdrowia:

Zgodnie z badaniami przeprowadzanymi przez naukowców, dieta Mediterranean przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowych, cukrzycy typu II, niektórych chorób nowotworowych oraz chorób neurologicznych. Dieta ta jest także w stanie pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi oraz wpłynąć na poprawę stanu psychicznego.

Przykładowe menu:

Śniadanie: Owsianka z miodem i orzechami, jogurt naturalny, pomarańcza.

Drugie śniadanie: Przekąska z marchewką i hummusem.

Obiad: Sałatka Caprese z pomidorami, mozzarellą, zieloną sałatą oraz grillowanymi pieczarkami, grillowany łosoś z warzywami, chleb razowy.

Podwieczorek: Koktajl z mango, bananem i jogurtem.

Kolacja: Ratatouille, chleb ciemny.

Podsumowanie:

Dieta Mediterranean cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a powody do tego są oczywiste. To zdrowa dieta, której zasady są proste, a składniki łatwo dostępne. Wprowadzenie do swojego jadłospisu takiej diety może wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia oraz samopoczucie.

dieta-mediterranean-kuchnia-srodziemnomorska-dla-zdrowia-i-dobrej-kondycji

ABOUT THE AUTHOR