Breaking News
 |  | 

Diety

Dieta bez nabiału: Porady i przepisy dla osób z nietolerancją laktozy

img-responsive

Dieta bez Nabiału: Jak stworzyć pełnowartościowy jadłospis dla osób z nietolerancją laktozy?

Nietolerancja laktozy to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Brak odpowiedniej ilości enzymu laktazy uniemożliwia trawienie laktozy, czyli cukru mlecznego. Dlaczego warto wykluczyć nabiał z diety i jak to zrobić?

Dlaczego warto wykluczyć produkty mleczne z diety?

Nabiał zawiera dużo składników odżywczych, takich jak wapń, witamina D i B12, któe są niezwykle ważne dla zdrowa’ia, szczególnie dla kości. Niestety, osoby z nietolerancją laktozy nie mogą ich spożywać w naturalnej postaci. Nieprzetrawiona laktoza zwiększa przepuszczalność jelit, co prowadzi do dolegliwości, takich jak biegunka, wzdęcia, nudności, czy wymioty.

Jakie produkty należy wykluczyć z diety?

Jeżeli cierpisz na niedobór laktazy, musisz zrezygnować z mleka, jogurtów, serów, a także produktów spożywczych, które zawierają mleczne składniki w mniejszych ilościach, takich jak ciasta, ciastka czy sosy. Ważne, aby czytać etykiety i zwracać uwagę na skład produktów.

Jakie zamienniki wybrać?

Istnieje wiele zamienników, które pozwolą ci cieszyć się swoimi ulubionymi smakami bez nawracających dolegliwości. Zamiast zwykłego mleka możesz wybrać napoje roślinne: sojowe, ryżowe, migdałowe czy kokosowe, które są bogate w wapń i witaminy. Jogurty i sery zastąp płatkami owsianymi z dodatkiem owoców lub musli z orzechami. Jeśli nie wyobrażasz sobie śniadania bez kanapek z serem, zamiast sera krowiego wybierz tofu, hummus lub pastę z awokado.

Jak uzupełnić niedobory składników odżywczych?

Usunięcie nabiału z diety nie oznacza, że musisz rezygnować z ważnych dla twojego organizmu składników. W celu uzupełnienia niedoborów witaminy D i B12, warto sięgnąć po suplementy diety. Wapń znajdziesz w warzywach suchych, zielonych liściach, fasoli, orzechach, nasionach sezamu czy oleju rybnym.

Jak przygotować pełnowartościowe posiłki bez nabiału?

  • Na śniadanie: płatki owsiane z orzechami, owocami i napojem roślinnym. Alternatywą mogą być jajecznica z warzywami i pieczywem bezmlecznym.
  • Na lunch: Sałatka z awokado, fasolą i pomidorami, posypana pestkami dyni i polana dressingiem z oliwy z oliwek i cytryny. Alternatywą mogą być pomidorowa z ryżem lub pomidorowo-kasztanowa z dodatkiem ciecierzycy.
  • Na kolację: Kasza gryczana z pieczonymi warzywami, np. z bakłażanem i cukinią, podana z naturalnym hummusem na bazie ciecierzycy i pieczywem bezmlecznym. Alternatywą mogą być makarony z sosem pomidorowym i grillowanymi warzywami.

Podsumowanie

Nietolerancja laktozy nie oznacza wcale rezygnacji z ulubionych smaków i składników odżywczych. Wystarczy zastąpić produkty mleczne ich roślinnymi odpowiednikami, a niedobory uzupełnić suplementami diety i wzbogacić posiłki o warzywa, orzechy, nasiona, kasze i roślinne napoje. W ten sposób dieta bez nabiału może być pełnowartościowa i smaczna!

dieta-bez-nabialu-porady-i-przepisy-dla-osob-z-nietolerancja-laktozy

ABOUT THE AUTHOR