Breaking News
 |  | 

Diety

Marchewka składniki odżywcze – jakie?

img-responsive

Jednym z najpopularniejszych warzyw w naszej kuchni jest na pewno marchewka. Ta roślina jest dla nas wyjątkowo cenna nie tylko ze względu na walory smakowe ale również wartości odżywcze. To ze względu na nie tak ważne jest używanie jej w kuchni oraz wprowadzanie do diety naszych dzieci. A dzięki słodkiemu smakowi może ona stanowić dodatek nie tylko do obiadu ale również słodkich koktajli i przecierów czy nawet ciasta.

Marchewka składniki odżywcze – jakie?

W tym smacznym i pomarańczowym korzeniu znajdujemy prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Znajdziemy tam na pewno bardzo wiele karotenoidów, w tym tych mających bezpośredni wpływ na nasz wzrok czy kondycję skóry. Należą do nich przede wszystkim luteinę, likopen oraz alfa- i beta-karoten. Dzięki tym składników włączenie marchewki do naszej diety czy to w postaci surowej czy gotowanej na pewno pozwoli nam wzmocnić wzrok oraz poprawi wygląd skóry.
To warzywo jest również bogactwem cennych kwasów oraz przeciwutleniaczy, dzięki czy wykazuje silne działanie przeciwwolnorodnikowe.

W pomarańczowym korzeniu znajduje się również wyjątkowo sporo witamin, takich jak na przykład tiamina, witamina C czy niacyna. Oprócz tego znajdziemy w niej wiele cennych minerałów, jak wapń, żelazo czy magnez. To między innymi dlatego zalecana jest w przypadkach niedożywienia czy witaminozy. Co ciekawe w marchewce znajdziemy również mało spotykany molibden. Jest on niezbędny do prawidłowych przemian metabolicznych w organizmie.

Jak widać zagadnienie takie jak marchewka składniki odżywcze to temat, który warto poruszyć. Dzięki niepozornemu korzeniowi w kolorze pomarańczowym możesz w każdej chwili znacząco wzbogacić swoją dietę. W końcu możesz go spożywać w naprawdę najróżniejsze spisy. Uważać muszą jednak cukrzycy. Powinni oni stawiać na warzywo w formie Shrek, gdy indeks glikemiczny jest bardzo niski, ale zrezygnować z warzywa gotowanego czy pieczonego. Po takim przygotowaniu indeks glikemiczny niestety znacząco wzrasta. Nie jest to jednak powód by rezygnować z marchewki. Warto ją wówczas chrupać na surowo, na przykład w formie smakowitych paluszków.

marchewka-skladniki-odzywcze-jakie

ABOUT THE AUTHOR