Breaking News
 |  | 

Diety

Dietetyczne dania na kolację: Jak przygotować lekkie i trawienie przyjazne posiłki wieczorem

img-responsive

Dania na kolację: jak przygotować lekkie i trawienie przyjazne posiłki wieczorem

Kolacja jest jednym z najważniejszych posiłków dnia. To ostatni moment aby dostarczyć organizmowi potrzebne substancje odżywcze oraz wypić odpowiednią ilość wody. Warto zwrócić uwagę na to, co jemy wieczorem i jakie posiłki wybieramy. W poniższym artykule prezentujemy dietetyczne dania na kolację: jak przygotować lekkie i trawienie przyjazne posiłki wieczorem.

Dania na kolację – co powinno być na talerzu?

  1. Zdrowe białko

Białko powinno stanowić główną część naszej kolacji. W diecie nie powinno zabraknąć mięsa, ryby lub innych źródeł białka. Dobrej jakości białko, np. z kurczaka czy ryby, zapewni nam uczucie sytości na długo. Tłuste mięsa czy wędliny należy unikać, ponieważ ciężko je trawić.

  1. Warzywa

Warzywa zawsze powinny być obecne na naszej diecie. Kolacja jest idealnym momentem, aby zjeść dużą porcję warzyw – dzięki temu czujemy się lekko i dostarczamy organizmowi cennych składników mineralnych i witamin. Warzywa świetnie sprawdzają się na kolację w formie sałatki lub sauté z cebulą i czosnkiem.

  1. Węglowodany

Nie należy unikać węglowodanów, zwłaszcza tych złożonych. Mogą to być np. kasze, quinoa czy ryż brązowy. To węglowodany złożone zapewniają nam energię na dłuższy czas i dostarczają organizmowi błonnika.

  1. Zupa

Zupa na kolację to doskonały pomysł. Dzięki temu mamy pewność, że spożywamy duże ilości warzyw, a zupa zapewnia uczucie sytości na długo. Warto stawiać na zupy lekkie, warzywne lub z dodatkiem białka, np. z kurczakiem.

  1. Tłuszcze

Tłuszcze również powinny być obecne na naszej kolacji, ale w umiarkowanej ilości. Możemy dodać oliwę z oliwek do sałatki lub zjeść kilka orzechów.

Jak przygotować lekkie i trawienie przyjazne posiłki wieczorem?

  1. Jedz regularnie

Regularne jedzenie to klucz do sukcesu w zdrowym odżywianiu. Dzięki temu unikamy przesadnego objadania się na kolację i ciężkostrawnych posiłków. Najlepiej jeść 4-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu.

  1. Unikaj tłustych i ciężkich potraw

Tłuste i ciężkie potrawy ciężko trawią się w nocy, dlatego lepiej ich unikać. Najlepiej zrezygnować z tłustych mięs, wędlin oraz fast-foodów. Dobrze natomiast sprawdzają się lekkie dania, takie jak sałatki czy zupy.

Podsumowanie

Kolacja powinna być posiłkiem lekkim i trawienie przyjaznym. Na talerzu powinno być zdrowe białko, dużo warzyw oraz węglowodany złożone. Zupa na kolację to doskonałe rozwiązanie, ponieważ dostarcza dużą ilość składników odżywczych i zapewnia uczucie sytości. Dzięki regularnemu jedzeniu i unikaniu tłustych potraw uchronimy się przed problemami ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

dietetyczne-dania-na-kolacje-jak-przygotowac-lekkie-i-trawienie-przyjazne-posilki-wieczorem-2

ABOUT THE AUTHOR