Breaking News
 |  | 

Diety

Wapń w jedzeniu

img-responsive

Rola wapnia w organizmie człowieka

Wapń jest makroelementem niezbędnym człowiekowi do jego prawidłowego funkcjonowania. Pierwiastek ten, jest najważniejszym materiałem budulcowym kości i zębów. Jego drugą rolą odgrywaną w organizmie ludzkim jest aktywacja enzymów, biorących udział w procesie krzepnięcia krwi oraz regulacja pracy układu nerwowego. Aby organizm człowieka mógł prawidłowo funkcjonować, wapń musi być stale dostarczany do organizmu w odpowiednich ilościach.

Zarówno nadmiar jak i niedobór wapnia we krwi człowieka stanowi dla niego poważne zagrożenia zdrowotne. Nadmiar tego pierwiastka wywołuje szereg następujących po sobie konsekwencji. W pierwszej kolejności odczuwalne są objawy takie jak: nudności, bóle głowy, zaparcia, brak apatytu, zmęczenie i senność. Następnie wapń, odkłada się w nerkach, co doprowadza do powstawania kamieni nerkowych. Niedobór wapnia, natomiast, wywołuje takie objawy jak: odczucia mrowienia w palcach, przykurcze oraz skurcze mięśni, trudności w przełykaniu, duszności. Dalszy niedobór wapnia może doprowadzić do wystąpienia napadów drgawek, niewydolności serca oraz zaburzeń zachowania. Niedobór wapnia, zwłaszcza u dzieci, doprowadza również do powstawania ubytków w kościach, gdyż w tym momencie jest on zabierany z kości i wykorzystywanych do innych ważniejszych jego zadań.

Utrzymywanie poziomu wapnia w granicach jego normy jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania i rozwijania się organizmu. Szczególnie jest to ważne u małych dzieci, u kobiet w ciąży jak również u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.
Drogi podaży wapnia
Istnieją co najmniej dwie możliwości dostarczania wapnia dla organizmu. Jedną z nich jest jego suplementacja medyczna, dostępna w aptekach. W tym przypadku ważne jest by znać swój poziom wapnia we krwi. Dowiedzieć się tego można wykonując badania krwi. Drugą, bardziej pożądaną możliwością jest suplementacja wapnia z pożywienia.

Gdzie znajduje się wapń w jedzeniu?

Do produktów bogaty w duże zawartości wapnia należy zaliczyć: produkty mleczne (mleko, sery, maślanki, jogurty), zielone warzywa (szpinak, jarmuż, kapusta, fasolka szparagowa), ryby (łosoś, sardynki, dorsz), ziarna i nasiona, płatki owsiane, orzechy, migdały.
Chcąc dostarczać swojemu organizmowi prawidłowego poziomu wapnia, należy pamiętać również o suplementacji witaminy D, która zwiększa przyswajalność tego pierwiastka.

wapn-w-jedzeniu

ABOUT THE AUTHOR