Breaking News
 |  | 

Diety

Dieta pescetariańska: Jak łączyć produkty rybne i roślinne w diecie

img-responsive

Dieta pescetariańska: jak zdrowo łączyć produkty rybne i roślinne w diecie?

Dieta pescetariańska, to sposób odżywiania, który polega na spożywaniu ryb i owoców morza, ale jednocześnie wykluczeniu mięsa, drobiu i wieprzowiny z diety. Wprowadzenie diety pescetariańskiej do swojego życia, nie tylko pozwala zgubić kilka zbędnych kilogramów, ale także ma pozytywny wpływ na ogólną kondycję organizmu. Dieta ta dostarcza wartościowe białko i ważne mikroelementy, które znajdują się w produktach rybnych oraz dzięki diecie roślinnej, dostarcza niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Jak zatem zdrowo układać jadłospis w diecie pescetariańskiej?

  1. Wprowadź różnorodne ryby i owoce morza do swojej diety

Zdrowa dieta pescetariańska powinna uwzględniać różnorodne gatunki ryb i owoców morza. Dzięki temu dostarczymy sobie niezbędne wartościowe białko, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz ważne mikroelementy. Dobrym wyborem będą między innymi łosoś, makrela, sardynki, krewetki, małże czy ostrygi. Warto pamiętać, aby ryby i owoce morza były spożywane razem z warzywami, które wzbogacą naszą dietę w składniki mineralne i witaminy.

  1. Dodaj produkty roślinne do diety

Pescetarianie, oprócz jedzenia ryb, powinni również skupić się na przyswajaniu produktów roślinnych. Bogate w witaminy i błonnik, będą one idealnym uzupełnieniem diety. Warzywa, owoce, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe – to wszystko powinno być regularnie obecne na Twoim stole. Warto również pamiętać, żeby do dietetycznej listy zakupów dołożyć produkty mleczne i jajka oraz zastąpić cukier sztucznie słodzonymi produktami.

  1. Unikaj przetworzonych produktów

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, należy unikać przetworzonych produktów. Warto bowiem pamiętać, że właśnie nadprodukcja i nadużywanie procesów przemysłowych, mogą zniszczyć wszystkie wartościowe składniki odżywcze. W związku z tym, zamiast kupować gotowe dania z supermarketu, warto zawsze przygotowywać je samodzielnie z surowców zakupionych na rynku lub sklepie ze zdrową żywnością.

  1. Postaw na kreatywność w kuchni

Dieta pescetarianka może być kreatywna i smaczna. Pesto z awokado, koktajle z awokado i szpinaku, sałatki z rybami, ryż z owocami morza, warzywa zapiekane z pesto, czy smażona halibuta – to jedynie niektóre ze wspaniałych i bogatych w wartości odżywcze przepisów, które możesz z powodzeniem wprowadzić do swojego jadłospisu.

  1. Konsultuj się z dietetykiem

Przez pierwsze kilka dni lub tygodni pozbywania się mięsa i drobiu z diety, może dać się we znaki. W takim wypadku warto skonsultować się z dietetykiem, który opracuje dla nas jadłospis, zgodny z naszymi potrzebami. To również dobry moment, by poznać produkty, które mogą zastąpić rzeczy, których już nie jemy, i wzbogacają naszą dietę.

Podsumowując, dieta pescetariańska to bardzo zdrowy sposób odżywiania, pełen wartościowych białek i mikroelementów, a jednocześnie ubogi w kalorie i tłuszcze. Kombinacja ryb i owoców morza z bogactwem roślin daje nam znakomitą okazję do zwiększenia odporności organizmu, poprawy stanu skóry czy regulacji pracy trawienia, więc warto pochylić się nad tą właśnie dietą.

dieta-pescetarianska-jak-laczyc-produkty-rybne-i-roslinne-w-diecie

ABOUT THE AUTHOR