Jakie znamy przykłady węglowodanów złożonych?
Węglowodany są w naszej diecie. Jednak trzeba pamiętać, aby nie przesadzać z ich ilością, gdyż musimy dbać o swoje zdrowie. Warto dodać, iż węglowodany są składnikami odżywczymi, które są przede wszystkim niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym w ogóle są węglowodany złożone. Zostaną przedstawione także przykłady składników. Wiadomo, że węglowodany są potrzebne na co dzień. To dzięki nim człowiek na dość długi czas może zaspokoić swój głód i dostarczyć niezbędną energię.
Węglowodany złożone przykłady
Warto na początku dodać, iż węglowodany złożone to nic innego jak cząsteczki, które składają się przynajmniej z 2 cukrów prostych. Następnie w procesie hydrolizy dochodzi do rozkładu tych cząsteczek. Przez to powstają węglowodany proste, które mogą być spożytkowane przez organizm.
Teraz można rozwinąć hasło węglowodany złożone przykłady. Węglowodany złożone występują w takich pokarmach jak: pieczywa, warzywa, owoce, makarony, ryże, kasze czy też rośliny strączkowe. Te produkty jemy najczęściej, dlatego też dostarczamy ich spore ilości do organizmu. W jakich jeszcze artykułach spożywczych możemy znaleźć cukry złożone? Otóż zaliczamy do nich także: kukurydza, otręby, kiełki pszenicy, jęczmień, skrobia ziemniaczana, mąka kukurydziana, pieczywo pełnoziarniste, musli, ziemniaki, makarony, warzywa korzeniowe, brązowy ryż, soczewica, bób, warzywa liściaste czy tez groch.
Jak widać bardzo dużo produktów zawiera węglowodany złożone. Spotykamy je na co dzień. Jednak musimy pamiętać, ze nasza dieta powinna być zbilansowana i zawierać także inne składniki. Nie każdy wie, ale takie cukry mogą wpływać także na tempo metabolizmu oraz zdecydowanie poprawiają wchłanianie wapnia. Cukry złożone wolniej się rozkładają na glukozę. Jeśli jednak nasz organizm dostanie za małą dawkę węglowodanów złożonych to możemy czuć się bardziej zmęczeni, ospali, rozkojarzeni. Nasze włosy i paznokcie będą w gorszej kondycji. Nie trzeba z nich rezygnować, nawet nie powinniśmy. Jedynie jedzmy z głową. Wybierajmy je mądrze, a może nawet pomogą nam w walce z nadwagą. Warto zapytać lekarza co i ile powinno się jeść. W końcu on wie najlepiej.
Najnowsze komentarze