Breaking News
 |  | 

Diety

Czy jęczmień ma gluten?

img-responsive

Coraz więcej osób chorujących na celiakię czy mających ogólny problem z tolerancja glutenu wyszukuje informacje na temat zawartości tego elementu w różnych produktach spożywczych. Niestety jeśli chodzi o nasze krajowe zboża, to trzeba się porządnie naszukać, żeby znaleźć tę nie zawierające glutenu. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie czy jęczmień ma gluten? Niestety osoby nietolerujące glutenu muszą się z nim pożegnać… Warto o tym wiedzieć, szczególnie jeśli chorujesz na celiakię.

Czy jęczmień ma gluten?

Niestety większość uprawianych w naszym kraju zbóż w tym również jęczmień zawiera gluten. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nie chorujesz na celiakię, a jedynie na nietolerancję glutenu to niewielka jego ilość nie powinna ci zaszkodzić. Wówczas możesz rozważyć od czasu do czasu spróbowanie odrobiny kaszy jęczmiennej czy innego zawierającego ten składnik produktu. Jednak w codziennej dziecię warto jednak zdecydować się na produkty niezawierające glutenu.

Jeśli więc nie musisz unikać glutenu w swojej diecie a jedynie zastanawiasz się nad wprowadzeniem do swojego życia diety bezglutenowej to pomysł nad innym rozwiązaniem.
Niestety tego rodzaju dieta jest wyjątkowo restrykcyjna i możesz w związku z tym pozbawić się wielu cennych składników odżywczych w codziennym życiu. Warto wiedzieć, że na dobrą sprawę na naszym rynku dostępne są zboża bezglutenowe takie jak kukurydza czy ryż. Osoby wystrzegają e się glutenu mogą również sięgnąć po komose ryżowa, która też jest już dostępna w większości sklepów. Warto jednak pamiętać, że nawet z tego rodzaju zamiennikami dieta osób unikających glutenu praktycznie nie zawiera pieczywa i produktów z pszenicą. Nie może to więc być decyzja podjęta pod wpływem mody czy też z chęci zrzucenia kilku kilogramów. Unikając produktów zawierających gluten możesz się narazić na poważne niedobory składników odżywczych.

Jak widać jeśli poszukujesz zbóż, które nie zawierają glutenu to niestety większość naszych rodzimych zbóż niestety nie może trafić do twojej diety. warto jednak pamiętać, że tego rodzaju dieta powinna być stosowana w określonych przypadkach.

czy-jeczmien-ma-gluten

ABOUT THE AUTHOR